Jak na levné letenky
- Karolína
- 11. 8. 2018
- Minut čtení: 2
Čau! Je mi jasný, že článků o tom jak najít levný letenky je asi tak 32 milionů, ale říkala jsem si, že určitě toužíte jen po tom mém. U letenek platí, že kdo hledá, ten najde a pak se můžete podívat do krásných destinací za pár kaček. Nu, nebudu to protahovat.

Kdy chci letět? To je jedna z nejdůležitějších věcí, která značně rozhoduje o ceně. Nejdražší budou letenky v létě, na vánoce, na víkendy a o svátcích. Ideální je nemít termín a nechat se unášet proudem neznáma, ale chápu, že pro pracující lid tato možnost úplně nefunguje. Takže když máte daný termín, nabízí se otázka: Kam chci letět? Když prostě jen někam chcete, tak je to zase o kus snazší. Logicky jsou některý destinace levnější v různé termíny. Když odpověď znám, tak musím počítat s tím, že se mi to možná prodraží.
Jak je teda najít? Tím se dostanem k jádru pudla! Já to dělám následovně: Kouknu na svou appku skyscanner a nebo na kiwi.com a zadám tam to, co chci. Ať už destinaci a datum anebo jen Kdykoliv a Kamkoliv a ono vám to vyhodí to nej. Dají se tam nastavit i okolní letiště, protože co si budem povídat, z Prahy to žádnej řev nebejvá. Nebo sleduji na fb stránky jako Honzovy letenky či Levné letenky, kde hází akční letenky či error fare. Takhle jsme letěli z Bratislavy do Rumunska za 9 eur zpáteční. NIKDY nekupujte letenky přes třetí stranu. Sice vám najdou ty nejlepší a nejrychlejší spoje, ale jsou to proradní hadi a ta letenka vás vyjde dráž. Jen si to přes ně vyhledejte, ale pak jděte rovnou na stránky dané aerolinky a kupte to přímo přes ně. Například: Chtěla jsem si koupit letenky Praha-Káthmándú, s kiwi.com cena vycházela na 8300,- s přestupem v Kyjevě a Dubaji. Až do Dubaje jsem to koupila přes Ukrajinské aerolinky a z Dubaje do Káthmándú přes flydubai. Světe, div se, letenka byla najednou o 1500,- levnější! A to nepočítám to, jakej má kiwi všude bordel a zadrželi mi 600 liber na 10 dní, když jsem to původně kupovala přes ně.
Kdy je zarezervovat? Hned! Ceny se mění každou chvílí. Když najdete letenku za dvě kila, berte jí. Co se předstihu týče, ideálně prý 2-3 měsíce dopředu, ale není to pravidlem. Každopádně čím víc se blížíte termínu, tím to bývá dražší, a to i 10x.
Na co si dát pozor?
Na zavazadla. Každá aerolinka má jiné rozměry, takže když je kombinujete, tak to nemusí u všech projít a pak člověk platí jak mourovatej. U nízkonákladových letů zavazadla nebývají v ceně a kolikrát stojí víc než letenka. I na měsíční cestu se člověk zvládne zabalit do příručáku. Fakt. Na vlastní blbost. Nízkonákladovky často přistávají na vzdálenějších letištích, a to se pak může nevyplatit. Například taková cesta do Osla. Já letěla Praha-Oslo s Norwegian za 1000 kč. Cesta z Jihlavy až na letiště stojí 140 kč, z letiště do centra Osla za 280 kč. Celkové náklady 1420 kč/5 hodin na cestě. Často ale uvidíte: Krakow-Oslo Torp s Ryanair za 600 kč, Jihlava-letiště v Krakowě 490 kč, z letiště Torp do centra Osla za 740 kč. Celkové náklady 1830 kč/10 hodin cesty.
Samozřejmě záleží, kde bydlíte. Snad vám to pomůže při hledání nej dovči. A pamatujte, že není všechno zlato, co se třpytí!
Comments