top of page

Jak udržet planetu čistější 2. část

  • Karolína
  • 30. 3. 2018
  • Minut čtení: 3

V 1. části článku jsem už zmínila, co my jako lid způsobujem a že je třeba s tím fakt vopravdicky začít bojovat, jinak všichni zhynem s PETkou v držce a vložkou nalepenou na čele. O tom žádná. Nečekám, že všichni po přečtení okamžitě přestaneme využívat obaly, to není asi ani uskutečnitelný, ale stejně jako v cestování i tady platí, že každý gram se počítá. Oblečení Tohle odvětví ovlivňuje úplně všechny a textil obecně je jedním z největších znečišťovatelů. Pojďme si k tomu něco říct. Ročně se vyhodí 5,8 milionu tun oblečení a jen 25 % z toho jde na charitu. K výrobě jedněch džínů se spotřebuje 8 000 litrů vody! (Jen pro zajímavost, v některých státech již pitná voda dochází.) Na výrobu jednoho trika je použito 150 g pesticidů. Lidé, co pěstují tuto zapesticidovanou bavlnu umírají do svých 50 let. V neposlední řadě tu jsou ti lidé, co tráví život tím, že 18 hodin sedí zamčení v továrně, šijou furt jeden šev dokola za dolar na den a doufají, že na ně továrna nespadne jako tomu bylo v Dháce. Co mi přijde nejvíc absurdní jsou zájezdy do Primarku. Koupila jsem si tam jedno triko do práce, i po vyprání jsou na něm mapy od potu a ožmolkovaný podpaží. Můžu si koupit nový, kvalitnější, ale těch 5 liber mi nikdo nevrátí a mám zbytečnej odpad. Tak až příště půjdete koupit nějaký šmejd co se po vyprání rozpadne, zamyslete se, kterýma rukama to mohlo projít. Investujte radši do kvalitních, lokálních kousků, přesto, že jsou dražší, vydrží o mnoho déle, a nakonec to vyjde levněji než si furt kupovat nové. Anebo jděte do sekáče.

továrna Nike zdroj:majos.cz

Papírové utěrky 259105569 kg papírových utěrek se spotřebuje jen v Americe za rok! A přitom stačí použít jen jednu a ne čtyři. ,,Ale vždyť to neusuší ruce'', říkáte si. Ale usuší! Stačí 12x zatřást, ubrousek složit a jste tak suchý, že se radši znova namočíte. Mrkněte na tohle video. No a koneckonců na co máme oblečení? Můžem si ruce utřít v klidu do kalhot.

zdroj: Daily mail,  papírové utěrky

Kartáčky na zuby Za mých mladých let mi doma řikali, že kartáček se má měnit každý 3 měsíce. Ten svůj mám teď už přes rok a je v cajku. Mám pocit, že opravdu se tak často měnit nemusí, a hlavně se nemusí používat plasťáky. Jasně, všem nám zubař řekl, že musíme mít Curaprox, jinak určitě přijdem o chrup a blablabla. Nemusíme! Heureeekaa! Stačí nám skvělej, rozložitelnej, bambusákovej kartáč na tesáky, kterej je vyčistí stejně dobře a pak ho prostě mrsknete do kompostu a on zmizí do země zaslíbené.

www.zero-waste-club.com bambusový kartáček zero waste

Menstruace

Víte, že tampony jsou vyrobeny z bavlny, která se všelijak chemicky bělí a všechen tenhle bordel se vám vypouští do frndy? A pak se všechny divme, že máme problém s vagínou. Spočítaly jste si někdy kolik vás tampony stojí? Na rok cca 1000 Kč, na 10 let 10 000 Kč, a to nemluvim o těch tunách odpadu. Naštěstí je tu kalich! Menstruační kalíšek je podle mě nepřekonatelný vynález. Kam se hrabou auta, internety, topinkovače. Kalich stojí na vrcholu pomyslný pyramidy a za zvuku andělských chórů je ozařován zlatým světlem. A víte co? Vydrží až 10 let a stojí necelý 4 kila.

udruzenjetim.blogspot.co.uk menstruační kalíšek

Posledních pár tipů bude ve 3. části článku. Pokud by to někoho zajímalo víc, tak si určitě přečtěte knihu od Bey Johnson - Domácnost bez odpadu, která je super a inspirativní a navíc česká verze má hezkej obal.

Nákupy na econea.cz můžete provádět přes plnou peněženku a pár procent se vám vrátí.

Comments


bottom of page